Kula ilçe sağlık müdürlüğü toplum sağlığı merkezi personeli Dr. Gözde Canseven ve diğer sağlık personellerince   (1-7 Ocak Verem Savaş Haftası) nedeniyle hastane bahçesinde sağlıklı yaşam aracı eşliğinde yapılan çalışmada vatandaşlara verem hastalığı ve korunma yolları konusunda bilgiler verildi.

Canseven Tüberküloz yani halk arasında bilinen adıyla verem, kendisini fark ettirmeden ilerleyen ve dünyada hala ölümlere sebep olan hastalık olarak biliniyor. Ülkemizde “İnce hastalık” adıyla da bilinen tüberküloz,  insanlara solunum yoluyla kolayca bulaşabiliyor.

SADECE SOLUNUM YOLUYLA BULAŞIR

Canseven Tüberküloz hastalığının solunum yoluyla bulaşan bir basilin (mikrop) neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Sadece damlacık enfeksiyonuyla bulaşır, bunun dışında kişinin kullandığı havlu, çatal, bıçak, ya da yiyeceklerle bulaşmamaktadır. Hasta olan kişi normal konuşurken, öksürürken ve ya hapşırdığında ortama yayılan damlacıkların, solunum yoluyla karşı taraftaki kişi tarafından alınması sonucunda o kişi tüberküloz mikrobuyla karşılaşmaktadır. Fakat enfeksiyonu alan her kişide hastalık gelişmez. Aslında toplum içerisinde her insan bir şekilde tüberküloz bakterisine maruz kalmaktadır ama herkes hasta olmamaktadır. Enfeksiyonun vücutta olması ve hasta olmak farkı durumlardır. Enfekte olmak tüberküloz mikrobunu solunum yoluyla almak, hasta olmaksa o solunum yoluyla alınan mikrobun vücutta hastalık yapmasıdır.”

 Canseven hastalıkla ilgili dikkat edilmesi gereken başlıkları ’da şu şekilde sıraladı. Uzun süren kuru öksürük, Göğüs ağrıları, İştahsızlık, Akşamları yükselen ateş, Halsizlik, Kilo kaybı, İleri vakalarda nefes darlığı. Öksürükle ağızdan kan gelmesi dedi.