Seminer öncesi, Kula Meslek Yüksek Okulu’nda bir grup öğrenci tarafından gerçekleştirilen kermeste satışa sunulan ev yapımı ürünlerin sağlık açısından çok daha değerli olduğuna vurgu yapan ve öğrencileri özverili davrandıkları, emek harcadıkları için tebrik etti.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sami İlker Buğday Göbeği ve Tahıl Beyin adlı iki kitaptan yola çıkarak kendi tıbbî tecrübelerini aktaran

Prof. Dr. İlker günümüzdeki buğday İle geleneksel buğdayın birbirinden çok farklı olduğuna dikkat çektiği konuşmasında, “eski buğday 14 kromozom varken, bugün 46’ya çıkmıştır, dolayısıyla bugünkü buğday, geleneksel buğdaydan çok farklıdır ve birçok hastalığa yol açmaktadır ”dedi.

Sağlıklı beslenme için tahıl ürünlerinin fazla tüketildiğinde birçok hastalığa zemin hazırladığını

Ambalajlı – raf ömrü uzun gıdalardan cips ve atıştırmalıklardan vs uzak durulması gerektiği,

Hazır şekerli ürün tüketmemelerini özellikle pastacılıkta kullanılan mısır şurubu, GDO’lu mısırdan elde edildiği için son derece zararlı olduğunu ve sigaranın zararlarını anlatan

 Prof. Dr. Süleyman Sami İlker’e Kula MYO Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Melis Yalçın, Prof. Dr. Sami İlker’e çiçek takdim etti Basın Halkla İlişkiler öğrencilerinden Kermes grubu öğrencilerinden Ayça Mutlu ve Semiha Gökçay dekanın kendilerine ziyaretinin memnuniyet verici olduğunu belirten öğrenciler Kula Evi maketi sundu.