Gecede MCBÜ MANAT tarafından sahnelenen halk dansları izleyenleri coşturarak büyük alkış topladı. Saat 19.00 da başlayan etkinlik, gençlerin yoğun ilgisi dolayısıyla izdihama yol açtı. Merdiven boşluklarının dahi dolduğu bir kısım misafirlerinse konseri ayakta izlediği görüldü. Gecede sevilen şarkılarını seslendiren Nigar Muharrem, gördüğü yoğun ilgi ve sevgi dolayısı ile memnuniyetini dile getirerek gençlere unutulmaz bir konser keyfi yaşattı. Günün anlam ve önemine dair konuşmalarında yapıldığı gecede, Uluslararası Türkiye Azerbaycan Medeniyet Dil Tarih ve Araştırma Merkezi (AZERMED) adına söz alan  Şentürk HOŞGÜL, etkinliğin gerçekleşmesinde emek veren herkese teşekkür ederken en büyük alkışı sizler yani geleceğimizin teminatı olan, geleceğin lider kadrolarını oluşturacak olan gençlerimizin hak ettiğini dile getirerek, Dünya Azerbaycanlılarının 'Hemreylik Günü'nü kutladı. Sözlerine birlik ve beraberliğe daha da ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, dilde, fikirde iş te birliği sağlayarak geçmişten güç alıp, geleceğe yön verebilmenin ümidini taşıdıklarını dile getirdi.

 

Geceye destek veren Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin değerli yönetimine, Yunusemre Belediye Başkanı Dr.Mehmet Çerçi ve yönetimine, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ve yönetimine, Turgutlu Azerbaycan Kültür Derneğine, AZERMED Başkanı ve büyüğümüz Seyfettin Ayakyay’a, son yıllarda adından sıkça söz ettiren, Üniversite bünyesinde bulunan ManAT'ın bu zamana kadar görev yapan tüm temsilci ve yöneticilerine, şuan topluluğu temsil eden Coşqun İsmayilov'a ve ekibine teşekkür ederek, gençlerimizin Milli bilinç ile yetişmesinin önemine değinen Hoşgül, Milli ve Manevi değerlerine sahip çıkan bir gençlik düşlüyoruz diyerek, Dünya Azerbaycanlılarının Birlik ve Dayanışma Günü kutladı. Bu duygu ve düşünceler ile Azerbaycan'ı bağımsızlığına kavuşturan Kafkas İslam Orduları Komutanı Nuri Killigil Paşa'yı, 'Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez' diyen Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin kurucusu Mehmet Emin Resulzade'yi, 'Sen Türk olduğunu unutsan da düşmanın asla unutmaz' diyen  Ebulfez Elçibey'i, Bir Millet iki Devlet anlayışını hafızalara kazıyan, Azerbaycan Devletinin inkişafının kurucusu olan ve 'Hemreylik Günü'nün resmi olarak kutlanabilmesini sağlayan Haydar Aliyev'i rahmet ve şükran'la anıyor, yeni yılın Türk Dünyasına barış, huzur ve refah getirmesini diliyorum dedi.

 

Kutlamalara, MCBÜ Öğretim üyesi Dç.Dr Ulviye Aydın, Manisa Ülkü Ocakları İl Başkanı Nazmi Akçay, Turgutlu Azerbaycan Kültür Derneği Başkanı Ünal Kağba, AZERMED Kültür Sekreteri Şentürk Hoşgül, Celal Bayar Üniversitesi Öğrenci Toplulukları ve çok sayıda  Sivil Toplum Kuruluşu katıldı.