Manisa valiliğinin yaptığı açıklamada, 22.01.2020 tarihinde saat 22.22 de merkez üssü Akhisar İlçesi olan 5.4 büyüklüğünde ve 28.01.2020 tarihinde saat 14.26 da merkez üssü Kırkağaç İlçesi olan 4,8 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi.

Deprem sonrası Manisa, İzmir, Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine bağlı ekiplerle toplam 68 mahallede tespit çalışması yapıldı.

Yapılan İncelemelerde;

Akhisar İlçesinde; 318 adet az hasarlı, 151 adet ağır hasarlı

Kırkağaç İlçesinde; 268 adet az hasarlı, 123 adet ağır hasarlı,

Saruhanlı İlçesinde; 2 adet az hasarlı,

Soma İlçesinde; 8 adet az hasarlı, 1 adet ağır hasarlı olmak üzere

4 İlçede toplam 596 adet az hasarlı, 275 adet ağır hasarlı konut yapı tespit edilmiştir.

Depremden zarar gören vatandaşların barınma ve korunmasını sağlamak için ihtiyaç duyulan mahallelerde AFAD İl Müdürlüğü tarafından 400 adet çadır kurulmuştur. Ayrıca depremde evi oturulamayacak şekilde zarar gören 201 vatandaşımız Kırkağaç Şehzadeler Gençlik ve İzcilik Kampına yerleştirilmiştir.

Depremde ağır hasar gören Karakurt Mahallesi Vahdet Camii ve Minaresi, Karabörklü Camii ve Minaresi, Akifakı Camii Minaresi ile 7 adet binanın yıkımı gerçekleştirilmiş olup, yıkım çalışmalarına devam edilmektedir.

Depremden zarar gören vatandaşlarımızın geçici barınma, gıda, ısınma ve diğer tüm ihtiyaçları Manisa Valiliği koordinesinde Manisa Büyükşehir Belediyesi, Kaymakamlıklar, İlçe Belediyeleri, AFAD İl Müdürlüğü ve Kızılay tarafından karşılanmaktadır. Depremden zarar gören vatandaşlarımızın geçici barınmalarına ilişkin çalışmalar, ayni ve nakdi yardımlar Manisa Valiliği koordinesinde yapılmaya devam etmektedir dedi.