Kula’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yılı, düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Kula’nın Kurtuluşu ve Şehitleri Anma Günü yürüyüşüne ise yüzlerce vatandaş katılarak birlik ve beraberlik mesajı verdi.

 

Kula’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yılı dolayısıyla yüzlerce vatandaşın katılımı ile Kula’nın Kurtuluşu ve Şehitleri Anma Günü düzenlendi. Atatürk Anıtı’na çelenk koyma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikler, Kula’nın Kurtuluşu ve Şehitleri Anma günü yürüyüşü ile devam etti. Vatandaşların yoğun katılımı ile Hisarkapı mevkiinden başlayan Kurtuluş Yürüyüşü’ne Kula Kaymakamı Murat Güven, CHP Manisa Milletvekilleri Tur Yıldız Biçer, Özgür Özel ve Mazlum Nurlu, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Aybars Hayta, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, İlçe Emniyet Müdür Vekili Komiser Yardımcısı Ahmet Ömerbeyoğlu, Manisa Büyükşehir ve Kula Belediyesi Meclis Üyeleri, siyasi partilerin ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, gaziler, yarenler, Kula Belediyesi Spor Okulları ve vatandaşlar katıldı. Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ve protokol üyeleri Yunus Emre Kent Meydanı’na kadar yapılan yürüyüş süresince vatandaşları selamladı ve Askerlik Şubesi’nde nöbet tutan askere çiçek vererek hayırlı tezkereler diledi. ‘Kula’nın Kurtuluşu ve Şehitleri Anma Günü’ yürüyüşü Yunus Emre Kent Meydanı’nda sona ererek yerini kutlamalara bıraktı. Büyük bir coşkuyla başlayan kurtuluş etkinlikleri Kaymakam Güven, Üsteğmen Hayta ve Başkan Tosun’un ilçe sakinlerinin bayramını kutlaması ile devam etti.

 

4 Eylül Kulalıların Kahramanlık Destanıdır

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaparak Türk Milleti’nin 94 yıl önce işgalcileri ve hayallerini vatan topraklarından def ettiği, Kula'da Kurtuluş meşalesinin yakıldığı günün yıldönümünü kutladıklarını söyledi. Başkan Tosun, konuşmasına şöyle devam etti: “15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’e giren Yunanlıların işgalleri belirli bir plan dahilinde Kula'ya kadar dayanmıştı. Kulamız, 28 Haziran 1920 tarihinde 23. Yunan Tümeni tarafından işgal edildi. Atalarımız, işgal altında geçirdiği 786 gün boyunca haysiyetine, şerefine ve namusuna ne pahasına olursa olsun sahip çıkmıştır. Bu süreçte, Kulalı İhsan oğlu Mehmet Efe ve Yabaayak Efe idaresindeki 2 no'lu Akıncı Müfrezesi adını alan Kulalı Efeler, bir direniş cephesi oluşturarak işgalci güçlerle topyekun bir mücadele içine girmiştir. Takvimler 94 yıl önce bugünü gösterdiğinde ise, ordularımız Kula'ya girerek zulme, hıyanete, eziyete ve sömürgeci heveslere karşı büyük bir kahramanlık gösterdi ve Kulamızı işgalden kurtardılar. Kulamızın manevi siperleri olan Buruşukoğlu Mehmet Efe'nin, Yabaayak Mehmet Efe'nin, Menyeli Çobanoğlu Halil Efe'nin ve milli mücadelemizde bu toprakları kanlarıyla vatan yapan tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun” dedi.

 

‘Kimse Bu Milleti Geçemeyecek’

Başkan Tosun, 15 Temmuz günü Türk Milleti’nin kara bir gece yaşadığını da sözlerine ekleyerek “15 Temmuz günü Fethullah Terör Örgütü, bu milletin kalbine hançer saplamak istedi. Özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı ve demokratik haklarımızı elimizden almak istedi. Ancak bu emellere karşı milletimiz kenetlendi. Oyunu gördü ve eşi benzeri görülmemiş bir mücadele ile oyuncuların maskesini indirdi. Demokrasiyi savunan yüzlerce vatandaşımız şehit oldu, binlercesi ise Gazi. Her birimiz Türkiye Cumhuriyeti’ni son nefesimize kadar savunmalıyız. Ülkemize sahip çıkmalıyız. İster FETÖ, ister PKK isterse de İŞİD olsun Türkiye’yi, bu milleti geçemeyecekler” dedi.  

 

Şehitleri Andı

Son dönemde yaşanılan terör olayları nedeniyle üzüntü içerisinde olduklarını belirten Başkan Tosun, “Milletimizin birliğine ve huzuruna kasteden terör olaylarının son halkasında, Van ve Hakkâri’de meydana gelen çatışmalarda 20’den fazla askerimiz şehitlik mertebesine ulaştı. Milletiyle ve devletiyle bir bütün olan Türkiye Cumhuriyeti, bu hain saldırılar karşısında da sağduyusunu ve metanetini asla kaybetmeyecektir. Ülkemizi bölmeye çalışan hiçbir unsura izin vermeyecektir. Bizler, büyük bir bütünün parçasıyız. Ebediyen de vatanıyla, milletiyle birlik ve beraberlik içerisinde olacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, şanlı milletimizin ve bütün kahramanlarımızın mukaddes hatıralarını yâd ediyor,  aziz şehitlerimize en derin hürmet ve sadakat hislerimle Cenab-ı Allahtan rahmet diliyorum” diye konuştu.

 

Ayakta alkışlandılar

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun’un konuşmasının ardından öğrenciler kurtuluş gününe dair şiirler okudu. Kurtuluş Günü etkinlikleri Manisa Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi, Dans Konservatuarı Dans Topluluğu, Kula Belediyesi Halk Oyunları ve Jimnastik Dans Gösterileri ile devam etti. Etkinliğe katılan yüzlerce vatandaş, etkinliklerin sonunda öğrencileri ayakta alkışladı.

 

Başkan’dan Miniklere 5 bin Bilet

Başkan Hüseyin Tosun, Kurtuluş etkinliklerinin sonunda Yunus Emre Kent Meydanı’nda kurulan Lunapark’ta çocukların eğlenmesi için 5 bin ücretsiz bilet dağıttı. Mutluluğu gözlerinden okunan çocuklar, lunaparkta gönüllerince eğlendiler.