Toplantıya Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Büyükşehir Belediye meclis Üyesi Faik Şentürk ile Manisa Büyük Şehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü Nedim Zurnacı, Ege Tarımsal Kalkınma Müdürlüğü Arıcılık Bölüm Başkanı Üzeyir Karaca ve Kula’lı bal üreticileri katıldı.

                İlkbaharın gelmesi ile yeni arı kolonilerinin daha güçlü ve gençleştirmek adına Manisa Büyük Şehir Belediyesi ve Kula Belediyesi bir çalışma yaparak Kula çevresinde arıcılığın arttırılması ve güçlendirilmesi için Kulalı bal üreticilerine Batı Ege Kraliçe Arısı dağıtıldı. Kula civarında yetişen arıların verimsiz olması nedeniyle Kulada arıcılığın gelişememesine dikkat ceket uzmanlar, Batı Ege Arısı ile arıcılığın Kula’da gelişeceğine dikkat çektiler. Toplantıda Kulalı bal üreticileriyle tek tek ilgilenen Kula Belediyesi Başkanı Hüseyin Tosun, bal üreticilerinin sorunlarını dinledi. Toplantı sonrası Başkan Tosun tarafından, üreticilere beşer kutu Batı Ege Kraliçe Arısı verildi.

                Batı Ege Arısı Ege tarımsal Kalkınma Müdürlüğü’nün yapmış olduğu ıslah çalışmalarıyla bal verimi yüksek, yavru alımı fazla, kışlama yeteneği ve bölgeye adapte olmasıyla ekonomik bir arı çeşididir. Batı Ege Arısının Kula’da yaygınlaşmayla 2-3 kg olan bal üretimi bu çalışmalar sayesinde 30-40 kg artacaktır.