Manisa Kula da Vicdan Hareketi platformuna destek amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günün de Eğitim Birsen Kadın Kolları Başkanı Serap İzci ve çeşitli STK Başkanları ve üyelerinin katılımıyla, Suriye hapishanelerindeki kadın ve çocukların özgürlüklerine kavuşmaları için bir araya geldi.

Kula Yunus Emre Kent Meydanı’nda Eğitim Birsen Kadın Kolları Başkanı Serap İzci ve çok sayıda STK üyesi destek verdi.

 

“Kula Eğitim Birsen Kadın Kolları Başkanı Serap İzci Yaptığı Basın Açıklamasında”

Dünya Kadınlar Günü'nde, bombalar altındaki Suriye dahil dünyanın dört bir yanında 110 ülkede, Suriyeli mahpus kadınlar için meydanlarda olduklarını söyledi.

Suriye'de sayısız suç işlendiğine dikkati çeken Kuzgun, kadınların ve çocukların korunması, esir tutulmaması ve herhangi bir şekilde pazarlık konusu yapılmaması gerektiğini vurguladı. İzci, "acıya, ölüm ve zulme yeter" demek için toplandıklarını belirterek, "Suriye rejimine ve ortaklarına sesleniyoruz: Hemen şimdi, tecavüzü savaş silahı olarak kullanmayı bırakın. Hemen şimdi kadınlara acımasızca yapılan işkenceyi durdurun. Şimdi tüm Suriyeli kız kardeşlerimizi serbest bırakın. Bırakın evlerine dönsünler, bırakın ailelerine kavuşsunlar. Suriye zindanlarındaki son kadın ve çocuk özgür olana dek ayaktayız." diye konuştu. Sessiz protestoda demir parmaklıklar ardına geçen kadınlar, gözlerini bağlayıp ellerini kelepçeleyerek, Suriye'deki drama dikkat çekti.