Kula’da yeni tip Korona virüs(Covid-19) tedbirlerine uymayan 20 yaş altı 2 kişiye, belirttiği ikametlerinde 14 gün boyunca kendilerini izole etmesi ve izinsiz evden dışarı çıkmaması gerekirken ikametinde bulunamayan 4 kişiye ve %50 taşımacılık kuralına uymayan 7 kişiye ceza işlem uygulandı.

 

Dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de vaka sayılar artan yeni tip Korona virüse (Covid-19)karşı tedbirler alınmaya devam ediyor. Bu kapsamda 65 yaş üzeri, 20 yaş altı ve kronik hastalığı bulunan vatandaşların sokağa çıkması yasaklandı. Öte yandan farklı illerden gelip Manisa’da ikamet etmek isteyen vatandaşlara da, 14 gün boyunca kendilerini izole etmesi ve izinsiz evden dışarı çıkmaması için, kolluk kuvvetleri ile sağlık personeli tarafından tebliğ yapılmıştı.

Bu kapsamda kolluk kuvvetlerinin düzenlediği çalışmalarda 4 kişinin belirttikleri adreslerden izin almadan ayrıldıklarını, sokağa çıkma yasağı bulunan 20 yaş altı iki şahsın sokağa çıktığı ve açıklanan son kararlara göre şehirlerarası yolcu taşımacılığında %50 taşımacılık kuralına uymayan 7 otobüs ve servisi tespit etti.

Konu ile ilgili çalışmalarını sürdüren kollu kuvvetleri 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi ve kurulun kararı gereğince, sokağa çıktığı tespit edilen 20 yaş altı 2 kişiye 392’şer TL ve 14 gün boyunca kendilerini izole etmesi ve izinsiz evden dışarı çıkmaması gerekirken ikametlerinde bulunamayan 4 kişiye 3 bin 150’şer TL para cezası uygulandı.

 Ayrıca geçtiğimiz hafta açıklanan yeni karara göre şehirlerarası yolcu taşımacılığında yolcu kapasitesinin yarısı, yani %50 taşımacılık kuralına uymadığı tespit edilen 7 kişiye ise 392’şer TL para cezası kesildi. Toplamda 12 bin 978 TL para cezası kesilirken, yeni kararlar ile ilgili gerekli çalışmaların sıkı takiple devam ettiği bildirildi.

Buna göre, Bakanlık tarafından açıklanan kurallara uymayanlara uygulamaların başladığı günden bu yana genel toplamda 29 bin 120 TL para cezası kesilmiş oldu.