Kula’ya gelen UNESCO Jeopark Denetçileri, Kula Jeoparkın da dört günlük incelemelerde bulunlar. Kula Jeopark Sertifikası denetlemeler sonrasında şartlar uygun olduğu takdirde, dört yıl daha uzatılarak Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa UNESCO Jeoparkları içersin de yer almaya devam edecektir.

 

Kula, yaklaşık 900 kilometrekarelik alanda 80'den fazla volkan konisi ile karstik mağaralar, peri bacaları,  kaya mezarları, kanyonlar,  taş köprüler ve tarihi evlerin yanı sıra pek çok jeolojik, jeomorfolojik ve doğal mirası Kula’da barındırıyor.

 

Genişleme ve ilerleme sürecine giren Kula UNESCO Global Jeoparkı, Salihli İlçe sınırlarını da jeopark alanı içerisine alarak mevcut alanını 900 km kareden 2320 kilometrekareye çıkardı. Salihli sınırları içerisinde Adala Kanyonu, Sart harabeleri, Artemis tapınağı, Kurşunlu kaplıcaları, Bin tepeler höyük mezarları ve 101 çeşit kuş türünü içerisinde barındıran Gölmarmara gölü de UNESCO Global jeoparklar ağına dahil olacak.

 

"KADINLARIN GÖZLERİNDEKİ IŞILTI BİZLERİ MEMNUN ETTİ"

 

Kula’da incelemelerde bulunan İtalya Tuscan Mınıng Geopark Koordinatörü ve UNESCO Jeopark Denetçisi Alessandra Cassini, "Jeoparklar taştan kayadan jeolojiden ibaret değildir. Jeoparklar top yekûn bir projedir. Bu görev ile Türkiye'de bulunmaktan, buradaki insanlarla tanışmaktan ziyadesiyle mutlu olduk. Jeopark, içerisinde pek çok unsuru bir arada bulunduran çok kapsamlı projedir. Kadın kooperatifinde kadınlarımızın heyecanını gördük, turizme olan inancını gördük. Burada Beledidyelerin kadın kooperatiflerine olan desteğini gördük ve bu gördüklerimiz bizleri çok mutlu etti." diye konuştu.

 

"KULA JEOPARK ALANI ÖNEMLİ BİR POTANSİYELE SAHİP"

 

Macaristan Bakony–Balaton UNESCO Global Geopark Koordinatörü ve UNESCO Jeopark Denetçisi Zoltan Barnabas Korbely, "Kula UNESCO Global Jeoparkı önemli bir potansiyeli içerisinde barındırıyor. Şüphesiz burada çok güzel doğal jeolojik yer şekillerine sahip. Sadece bu da değil, bunların yanı sıra çok temiz, çok prıl pırıl insanlara çalışkan insanlara ve çok önemli bir kültüre sahip. Kula Jeoparkı ayrı ve çok önemli bir yere sahip. Sonuç olarak bu harika misafirperverliğinizden dolayı teşekkür etmek istiyorum." dedi.

Burada İtalyan ve Macaristan Jeopark denetçi ekibimizi ağırlamaktan memnuniyet duyduk. Her dört yılda bir Jeoparkımızın UNESCO tarafından denetlemesi gerçekleşiyor. Bu gün itibariyle 2019 yılı denetlememizi tamamlamış olduk. Bizler jeopark turizmini ve özellikle kırsal kalkınmayı önemsiyoruz. Kula Tarihiyle, kültürüyle ve coğrafyasıyla çok önemli bir destinasyon. UNESKO markası altında, Kula turizmini geliştirmek ve halkımızın turizm gelirinden pay almasını sağlamak için tüm gayretimizle çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

4 gün süren denetlemeleri tamamlayan UNESKO Jeopark Denetçileri İtalya Tuscan Mınıng Geopark Koordinatörü ve UNESCO Jeopark Denetçisi Alessandra Cassini ve Macaristan Bakony–Balaton UNESCO Global Geopark Koordinatörü ve UNESCO Jeopark Denetçisi Zoltan Barnabas Korbely Kula'dan ayrıldılar.

UNESCO, Kula Global Jeoparkının denetleme sonucunu 2020 yılının Nisan ve Mayıs aylarında açıklayacağı öğrenildi.