Türkiye genelinde İmam Hatip Liseleri arasında düzenlenen Kur’an’ın Genç Muhafızları ve Genç Bilaller hafızlık ve ezan okuma yarışması Manisa İli finali Kula’da gerçekleşti. Manisa ve ilçelerinden gelen hafızlık dalında 10, güzel ezan okuma dalında 15 öğrenci, katıldıkları genç muhafız ve genç Bilaller yarışmasında, dinleyicilere güzel ezan ve Kur’an-ı Kerim ziyafeti sundu. Kula’da düzenlenen yarışmaya; Manisa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdullah Ölmez Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Sümen, İlçe Müftüsü Kamil Kırgız Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Palabıyık, STK Başkanları, okul müdürleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

 

Başkan Tosun: “Onlar, Bizim Gönlümüzün Birincileri”

Genç Muhafızların ve Genç Bilaller ’in gösterdikleri azim ve cesaretin toplum açısından önemli bir iş olduğunu belirten Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun; “Bu yarışmanın kazananı kaybedeni yok. Genç evlatlarımız, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’e verdikleri özen ve gayretli çalışmalarıyla zaten gönlümüzün birincisi oldular. Bize verdikleri Kur’an ziyafeti ile gönüllerimizi titrettiler. Muhafızlık kültürümüzün ve toplumumuzun önem gösterdiği bir husustur. Böyle gençlerimizin topluma kazandırılması konusunda elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Bu güzel ve anlamlı olan yarışmada emeği olan gençlerimize, ailelerine ve öğretmenlerine teşekkür ediyorum dedi.”

 

 

                         Dinimizde hafızlık çok önemlidir

İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Sümen “Burada yarışacak tüm öğrenciler zaten ilçelerinin birincileri. Okul bizim, öğrenci bizim. Biz burada; sadece ilimizi temsil edecek öğrencilerimizi temsil edeceğiz. Kuran-ı Kerimi baştan sona ezberleyene Hafız denir. Dinimizde hafızlık çok önemlidir. Kur’an’ın baştan sona ezberlenmesi bir mucizedir. Başka bir kitaba da nasip olmayan bu mucizeyi hafızlar üstlenmiştir. Kur’an-ı Ahirete kadar korumak, korunmasına vesile olmak Hafızlara nasip olmuştur” dedi.

 

Jüri önünde gerçekleşen yarışmada dereceye giren Genç Muhafızlar ve Genç Bilaller Türkiye geneli yarışmalarına girmeye hak kazandı. Hafızlık ve ezan okuma yarışmasında büyük gayret ve emek sarf ederek dereceye giren yarışmacı öğrencilere birinci olan  öğrencilere yarım altın, 2. ve 3.  Gelen Öğrencilere çeyrek altın verildi. Kula İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ’de öğrencileri  hazırladıkları hediye paketleriyle ödüllendirildi.