6 Nisan 2017 tarihinde yapılan Anayasa Değişiklik Referandumunun birinci yılını tamamladık. 16 Nisan Referandum oylaması tartışılır bir sonuçla noktalanmıştır. Bizim bildiğimiz maç oynanırken kural değişmez. Ama ne yazık ki Referandum oylarının sayım dökümü sırasında YSK (Yüksek Seçim Kurulu ) aldığı bir hukuksuz kararla sandık kurulu mührü ile mühürlenmemiş oy zarfları ile oy pusuları geçerli sayıldı. CHP ‘  olarak bu hukuksuz uygulamayı YSK ve Anayasa Mahkemesine itiraz ettiğimiz halde olumlu cevap alamadık. Böylesi kaos ortamında sayın Cumhurbaşkanı inceleme yapılmasını istemesi gerekirken ‘’ Atı alan Üsküdar’ı geçti ‘’ deyince bu konu kapanmış oldu. Türk Demokrasi tarihinin koca bir ayıbı olarak bu sonucu ömür boyu yakamızda taşıyacağız.

15 Temmuz Darbe girişiminden sonra sadece 45 günlük sürecek aldatması ile ilan edilen OHAL ( Olağan Üstü Hal ) AKP iktidarının çok işine geldiği için 21 ay sonra 7. Kez uzatılmak üzere Çarşamba günü TBMM gündemine sunulacaktır. İktidar bu süreci FETÖ ile mücadele etmek için istemişti. Oysa ilerleyen gün ve aylarda FETÖ ile mücadelenin yanı sıra kendisine muhalefet edenleri hedef alan, Taşıt vergisinden, kış lastiğine, taksilerdeki film camların değiştirilmesine, ekonomik kararlardan, saat düzenlemesine kadar her alanda düzenlemeler yapan KHK ‘ lar ile hukuksuz ve keyfi bir düzene çevirmiştir. 21. ayını doldurması 7. Kez uzatılmak istenmesi gösteriyor ki OHAL adı altında çıkarılan KHK ‘lar ile ülkeyi yönetmek kolay ve bir o kadar da keyfi hal almıştır.

 

16 Nisan Referandum oylaması sırasında ‘’Güçlü İktidar Güçlü Meclis ‘’ diye milletimizi kandıranların gerçek yüzü ortaya çıkmıştır. Ortada ne güçlü bir hükümet nede güçlü bir meclis vardır.  Artık her şey tek adamın iki dudağından çıkan emir ve sözlerin KHK’ lara dönüşmesi ile ülkemiz yönetilir olmuştur