Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği (DGYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özen ile Yönetim Kurulu Üyeleri tarih, kültür, doğa ve kent turizmi açısından Manisa’nın önemli ilçelerinden biri olan Kula’da bir takım ziyaretlerde bulundular.

Beraberindeki dernek yöneticileriyle birlikte önce DGYD Kula İlçe Temsilciliğini ziyaret eden ardından da Kula İlçe Kaymakamı Osman Güven ve Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun’a ziyarette bulunan Dernek Başkanı Gazeteci Hakan Özen, özellikle turizm alanında ilçelere daha fazla yatırımın yapılması gerektiğini kaydederek, “Kula bir çok yönüyle örnek bir ilçe ama bu kadar önemli bir ilçeye turisti çekmek için daha fazla otel başta olmak üzere turizm işletmesi yapılması gerekiyor. İnşallah bu da olacak ve Kula başta olmak üzere Manisa ilçeleri turizmde de adından övgüyle bahsettirecek. Unutulmasın ki Manisa merkezden ibaret değil” dedi.

 

KULAYI YAKINDAN TANIMA FIRSATI BULDUK

Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği (DGYD)  Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özen ile Yönetim Kurulu Üyeleri Osman Özbaş, Hasret Dilek Delier ve Onur Çetinkaya DGYD Kula İlçe Temsilciliğinin ev sahipliğinde dünyanın 99 cusu Türkiye’nin ilk jeoparkı, tarihi, kültürü ve yareniyle Manisa’nın güzide ilçelerinden biri olan Kula’da bir takım ziyaretlerde bulundu. Zabun Hoca rehberliğinde yapılan şehir gezisiyle de ilçeyi yakından tanıma imkânı buldu. Ziyaret esnasında DGYD Kula İlçe Temsilcisi Alaettin Yakın ve dernek üyelerinin yanı sıra Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun’u, Kula İlçe Kaymakamı Osman Güven’i ve önceki dönem Belediye Başkanı Selim Aşkın’ı da ziyaret eden kafile kulanın tarihi gelişimi ve konumu hakkında da bilgi aldı.

 

GELMEYENLER MUTLAKA KULA’YI GÖRMELİ

Kula İlçe Kaymakamı Osman Güven, Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Yönetiminin gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Kula tarihi ve kültürel açıdan çok değerli bir ilçemiz. Kula’ya bir şekilde yolu düşen konuklarımızın Jeopark bölgesi, peri bacaları, Divlit Yanardağ ve Tarihi Kula evlerini görmelerini öncelikle tavsiye ediyoruz. Kula’ya gelmeyenleri ise en kısa zamanda ilçemize bekliyoruz” dedi.

 

TARİH VE KÜLTÜR BİR ARADA YAŞIYOR

 

Kula’nın tarihi evlerinde yaşayan haneler olduğu gibi bazı evlerinde de restore edilerek işletmelere veya farklı kullanım alanlarına açıldığını kaydeden Kula İlçe Kaymakamı Osman Güven, “Fakat bazı yerler restore edilemediği ve izin çıkması gerektiği için maalesef beklemede. Kula’ya gelmek isteyen yerli ve yabancı konukları bekliyoruz. Böylesine önemli bir ilçenin öncelikle daha çok tanıtıma ihtiyacı var. Bundan da basına önemli görevler düşüyor. Ben Kula’yı ve insanlarını çok sevdim. Geldiğimde hiç yabancılık çekmedim” dedi. Güven ayrıca Özen ve beraberindeki basın mensuplarına Kula Erenbağı’nda üretilen natürel zeytinyağından hediye etti.

 

KULA’NIN TANITIMI ÇOK ÖNEMLİ

 

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ise konuşmasında Kula’nın Peri bacaları ve tarihi Kula evleriyle turizm kenti olduğunu belirterek bu tarihi zenginliği Türkiye’ye ve Dünya’ya daha iyi tanıtabilmek için çalıştıklarını söyledi. Başkan Tosun, “Kula’mızın geçmişten günümüze kadar doğal güzelliklerini korumak ve gelecek nesillere taşımak için Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Kula Belediyesi işbirliğinde projeler geliştiriyoruz. Kula’nın turizmde söz sahibi olabilmesi ve yerel kalkınmada turizmin katkısını arttırmak için fuarlara katılıyoruz. İstanbul’da düzenlenen dünyanın beşinci büyük turizm fuarından birisi olan EMİTT Fuarı bizim için büyük bir fırsat oldu. Bu fuarla birlikte Kula’nın güzelliklerini tüm dünyaya tanıtma imkânı bulmuş oluyoruz. Özellikle Türkiye’nin ve Dünya’nın ender jeolojik yapıları arasında yer alan Manisa Büyükşehir Belediyesi, Kula Belediyesi ve Salihli Belediyesi işbirliğinde kurulan Jeopark Belediyeler Birliği sayesinde tanıtım faaliyetlerimiz hız kazandı. Bu tür fuarlar aracılığı ile Kula’nın turizmini arttırarak daha da iyi noktaya taşımaya gayret ediyoruz’’ dedi.

 

YAREN KÜLTÜRÜ GELECEĞE TAŞINIYOR

Başkan Tosun, ayrıca hızla değişen popüler kültür ile Türk örf ve geleneklerini yaşatacak sosyal alanların daraldığını, geleneklerini yaşatmak için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ifade etti. Geleneksel Kula ‘’Yaren Kültürü’nün Gençlere Aktarılması Projesi’ni’’ hazırladıklarının altını çizen Başkan Tosun, ‘’Yaren teşkilatlanmalarında gençler, öğrendiklerini görerek dinleyerek ve yaşayarak öğrenirler. Yaren teşkilatı bu sebeple dostlardan, tanıdıklardan, arkadaşlardan oluşan ortak amaçlı ve düzenli çalışan bir kuruluş’’ diye konuştu.

KULA EVLERİNİN KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMALIYIZ

Ziyaret programı çerçevesinde Kula’nın önceki dönem Belediye Başkanlığını yapan Selim Aşkın’ı da ziyaret eden Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen, Kula İlçe Temsilcisi Alaettin Yakın, dernek yöneticileri ve üyeleri Kulalı emekli öğretmen Zabun hoca rehberliğinde şehrin tarihi, kültür ve doğa atmosferini de yakından tanıma imkânı buldu. Gazeteci heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kula’nın 15 yıl Belediye Başkanlığını yapmış olan Selim Aşkın, “Kula bir günde gezilecek yer değil. Uzun zaman ayırmak gerekir. Köyleri de gezmek ve yaren kültürünü yaşamak lazım. Kurşunlu Cami, Zafer Okulu gibi yapıtların restore edilmesi önemli. İnşallah en kısa zamanda bu sorunda çözülür. Kula’mızda bir de konaklama yerleri az. Tarihi evlerde oturanlar, dede mirası ve anıları olduğu için oralarda yaşamaya devam etmek istiyorlar. Onlarda haklı ve tarihi Kula evlerinin kültürünü yaşatmayı bizlerde istiyoruz’’ şeklinde konuştu.

 

BASIN İLE ÜNİVERSİTE BULUŞTURULACAK

Beraberindeki Gazeteci ekibiyle birlikte Restorasyondan sonra cafe haline getirilen Kula tarihi hamam başta olmak üzere çarşı esnafını da ziyaret eden Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen; Kula’ya daha önce geldiğini ancak yönetim kurulu ve üyelerinde kültür ve doğa zenginliğini görmelerini istediğini belirtti. Özen, Nisan ayında Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun da desteğiyle Kula’da haber yazma teknikleri ve özel habercilik eğitim semineri düzenleyeceklerini kaydetti. Özen düzenlenecek medya eğitim seminerine Manisa bölgesi ve çevre illerden çok sayıda Gazetecinin katılmasını beklediklerini kaydederek Kula’daki üniversite öğrencilerinin de eğitime katılmalarının faydalı olacağını ve etkinliğin Kula’nın tanıtımında katkı sağlayacağını belirtti. Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ve İlçe Kaymakamı Osman Güven, seminer etkinliğine destek olacaklarını ve Kula’yı ziyaret ettikleri için memnun olduklarını dile getirdi.

Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Özen ve Yönetim Kurulu Üyeleri DGYD İlçe Temsilciliğini başarıyla yürüten Ege Denge Gazetesi Sahibi Alaettin Yakın’ı ve Kula’da görev yapan basın mensubu dernek üyelerini ziyaret ederek yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kula’da muhteşem bir gün geçirdiklerini kaydeden Özen, “Bu güzel günde bizleri en güzel şekilde karşılayan Kula İlçe Kaymakamı Osman Güven’e, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun’a, önceki dönem Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın’a, rehber öğretmen Zabun hocaya, Kula esnafına, Kula İlçe Temsilcimiz ve Ege Denge Gazetesi İmtiyaz Sahibi Alaettin Yakın’a, ve ekip arkadaşlarına, Kula’da basın mensubu olarak mesleklerine devam eden dernek üyelerimiz Doğan Durgut’a, Uğur Kulaşen’e ve Kanal 58 sahibi Adem Erdağı, başta olmak üzere program boyunca bizlerle birlikte olan emek harcayan Kanal 58 Uşak ekibine teşekkür ederim. Bundan sonra da düzenli olarak ilçelere ziyaretlerimiz devam edecek ve yeni temsilcilikler vererek teşkilatlarımızı genişletmeye özen göstereceğiz” dedi.

DGYD Kula İlçe Temsilcisi Alaettin Yakın ise Dernek Başkanı Hakan Özen ve Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür ederek Nisan ayında Kula’da düzenlenecek olan medya eğitim seminerinin çok önemli olduğuna vurgu yaptı.