Manisa’nın Kula ilçesine bağlı Emre Köyü’nde bulunan Tabduk Emre ve Yunus Emre türbeleri 2016 yılında ağırladığı binlerce turist ile inanç turizminin merkezi haline geldi. 1200’lü yıllarda Anadolu’da yaşayan ve tüm insanlığın kalbinde yer edinen gönül insanı Yunus Emre ve hocası olan Tabduk Emre’nin ebedi istirahatgahları ziyaretçi akınına uğruyor. Özellikle dini günlerde çeşitli etkinliklerin yapıldığı türbeye binlerce turist akın ediyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Kula Belediyesi işbirliği ile hayata geçirdiği çevre ve meydan düzenleme projesinin ise türbenin hak ettiği güzelliğe kavuşmasını sağlayacak.

Tabduk Emre ve Yunus Emre’nin Anadolu insanının sevgisini ve saygısını kazanan gönül insanları olduğunu ifade eden Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, her yıl türbeyi binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini söyledi. Kula’nın turizm açısından tarihi evleri, peri bacaları ve jeopark sahası gibi turizm noktaları olduğunu belirten Başkan Tosun, inanç turizmi açısından da bölgede önemli bir yerleri bulunduğunu söyleyerek “Yunus Emre ve hocası olan Tabduk Emre’nin türbeleri ilçemizin Emre Köyü’nde bulunmaktadır. Emre köyümüz her yıl binlerce turisti ağırlar iken özellikle dini günlerde de Yunus sevdalıları ibadetlerini bu köyde bulunan tarihi camilerde gerçekleştirmektedir. Her yıl geleneksel olarak yapılan 'Kadir Gecesi ve Yunus Emre'yi Anma Etkinliği' ile binlerce Yunus sevdalısı ibadetini burada yapmakta ve aileleri ile Emre Köyü’nün tarihi atmosferini yaşamaktadır” diye konuştu. Tabduk Emre ve Yunus Emre türbelerinin hak ettiği güzelliğe kavuşması için de Manisa Büyükşehir Belediyesi ile birlikte proje hazırladıklarını sözlerine ekleyen Başkan Tosun, hazırlanan dev proje ile türbenin çehresinin değişeceğini söyledi.

Emre Köyü’ne Dev Proje

Yunus Emre diyarında yapılacak olan modern proje hakkında bilgi veren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Her yıl Kadir Gecemizde binlerce vatandaşımız Yunus’un gönül sofrasında buluşuyor. Gecenin maneviyatını yaşıyoruz. Bu anlamda inanç turizmi açısından önemli olan ve her gün onlarca vatandaşı konuk eden Yunus Emre ve Tabduk Emre Türbesi’nde 37 bin 500 metrekare alan üzerinde modern bir proje hayata geçiriyoruz” dedi. Projede tüm ayrıntıların düşünüldüğünü belirten Başkan Ergün, “Tabduk Emre ve Yunus Emre türbesini ziyarete gelenlerin kullanabileceği, Emre Köyü’nde yaşayan halkın ürünlerini sergileyebileceği ve Kadir Gecesi’nde ziyaretçilerin abdest alma mekanları, kurban kesim yerleri, kafe ve yemek pişirme alanları ile çeşitli etkinliklerin yapılabileceği bir düzenleme olacak. Manevi değeri olan Yunus Emre ve Tabduk Emre Türbesi’nde hayata geçireceğimiz düzenlemenin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.