Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Kula Belediyesi işbirliği ile ilçenin tarihi dokusu hayat bulmaya devam ediyor. Kula’nın tarihi evleri tek tek restorasyon yapılırken, son proje Kula esnafını heyecanlandırdı. Kula’nın tarihi Çarşısı, Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Kula Belediyesi işbirliği ile hazırlanan projeyle beraber tarihi görüntüsüne tekrardan kavuşuyor. Hazırlanan projeyle beraber tarihi caddeye; kanalizasyon, yağmur suyu kanalı, modern taş döşemesi, elektrik ve telefon kablolarının yer altına alınması, dükkan doğramalarının değiştirilerek tarihi dokusuna kavuşması gibi yenilikler geliyor. Yapılacak çalışmaların tüm masrafları ve iş gücü ise Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Kula Belediyesi işbirliği ile karşılanacak.

Hayal Gerçek Oluyor

Cadde esnaflarından

Süleyman Erdil

 Kula’nın turizm açısından ihtiyaç duyduğu bir proje olduğunu belirterek, “Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Kula Belediyesi’nin öncülüğünde gerçekleşen 2017 yatırımlarından birisi olan sokak sağlıklaştırması, biz esnaflar için güzel bir uygulama. Umut ediyoruz ki, Kula’mızın geleceği ile alakalı bu proje iyi değerlendirilir. Bizim arzumuz ve isteğimiz, Kula’nın Manisa’da ve tüm Türkiye’de tanınırlığının artmasını sağlamak. Kula; Tarihi Evleri, Jeoparkı, Yunus Emre Hazretleri ve bilinmeyen birçok özelliği ile Manisa’nın parlayan yıldızı olmasını diliyoruz. Kula’ya her nereden katkı gelirse gelsin biz esnaf olarak kapımız herkese açık. ‘Kula nasip olmaz her Kula’ diyerek Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e ve Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun’a teşekkür ederim” dedi.

Yunus Emre Caddesi Esnafı ve Akgün Mahalle Muhtarı

Mustafa İzci

ise yapılan restorasyonların caddeye güzellik katacağını sözlerine ekleyerek, “Kula’mızda yapılacak olan restorasyon çalışması ile Yunus Emre Caddesi çok güzel görünecek. Bu restorasyonun turizm acısından faydası olacağını düşünüyorum. Bu yatırımları bizlere kazandıran Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e ve Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun’a teşekkür ederim” diyerek sözlerini tamamladı.

Yunus Emre Caddesi’nin 50 yıllık esnaflarından

İsmail Külahçı

Kula'da böyle büyük bir projenin cadde esnafının hayali olduğunu dile getirerek, “Kula’nın en eski esnaflarındanım. Yaklaşık 50 senedir bu cadde üzerinde ikamet ediyorum. Babadan kalan bir meslek yürütüyorum. Kula’mızın turizmden başka çıkar yolu olmadığını hepimiz biliyoruz. Sokak sağlıklaştırması tabi ki bizim içinde önemli. Özellikle turistlerin dikkatini çekecek dekorların tarihi yansıtacak mekanların olması tabiki hayalimiz. Bunlara maddi olarak bizlerin gücü yetmiyor. Büyükşehir Belediyesinin bu sağlıklaştırmayı yapacak olması bizleri sevindirdi. Sonuc olarak Kula’ya gelecek turistleri en iyi şekilde ağırlamak, onlardan istifade etmek bizim büyük amacımız ve temellimiz. Sokak sağlıklaştırması büyük proje olduğuna inanıyoruz. Mali açıdanda mali giderleri yüksek olacaktır. Ama belediyemiz esnaf arkadaşlara siz maddi katkıda bulunmayacaksınız biz yapacağız dediği için memnuniyet duyduk. Manisa Büyükşehir Belediyemize ve Kula Belediyemize teşekkür ederim bu çalışmalarından dolayı” dedi.

 

Kula Her Yönü ile

Bölgenin Turizm Cenneti Olacak

Kula Belediye Başkanı

Hüseyin Tosun

 Kula turizminin canlandırılması için yoğun bir mesai harcadıklarını belirterek, “Elimizde Türkiye'nin ender güzelliklerini bir arada bulunduran Ege'nin saklı cenneti bulunuyor. Bu cennet parçası ilçemize bir hizmeti daha fazla getirmenin gayreti içerisindeyiz. Kula ekonomisine canlılık katan turizme gerekli önemi vermek bizler için büyük önem arz ediyor. Bu maksat ile yaptığımız çalışmalar kapsamında sokak sağlıklaştırma çalışması ve tarihi Kula Evlerinin restorasyonu geliyor. Ciddi bir potansiyeli içinde barındıran Kula; yapılacak olan çalışmalar ile ciddi bir yere gelecek. Kula Evleri restorasyon çalışmasını ve Yunus Emre Caddesi üzerinde bulunan Kula Çarşısının sokak sağlıklaştırma projesini Manisa Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürütüyoruz. İnşallah kısa bir süre sonra başlayacağımız çalışmalar ile caddemiz ihtişamlı günlerine geri dönecek. Kulamız, sağlık, doğa, inanç, kültür ve tarihi ile bölgenin önde gelen turizm cennetlerinden biri olacak. Başta Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.