Dünya Süt Günün de Kula Süt Üreticileri Birliğine bağlı yaklaşık 2 bin üretici birliğin verdiği iftar yemeğinde bir araya geldi.

Kula Süt Üreticileri Birliği Dünya Süt Günü münasebetiyle düzenlemiş olduğu iftar yemeğinde 2000 üyesini bir araya getirdi. Ezanların okunmasıyla birlikte dua eşliğinde iftar yapan katılımcılar, böyle anlamlı bir günde, mübarek bir ortamda, üreticisi ile siyasetçisi ile birlikte olmanın hazzını yaşadı.

Kula Süt Üreticileri Birliği Ramazan ayı nedeniyle düzenlemiş olduğu iftar yemeğinde yüzlerce üyesi ile birlikte iftar yaptı. Birliğin düzenlemiş olduğu iftar yemeğine Kula Kaymakamı Osman Güven, Komşu ilçelerden Kırkağaç ile Eşme ilçe kaymakamları, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, MHP İlçe Başkanı Nazım Baytok, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Palabıyık, CHP İlçe Başkanı Osman Kasırga, Milliyetçi Hareket Partisi Manisa Milletvekili 2. Sıra Adayı Nurullah Savaş, Ak Parti Manisa Milletvekili ve aynı zamanda 24 Haziran’da yapılacak olan seçimlerde Ak Parti’den tekrar Manisa milletvekili adayı Uğur Aydemir, Sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, daire amirleri ve çok sayıda birlik üyesi katıldı.

Süt Tüketimi Avrupa’da 89 Kg, Türkiye'de İse 26 Kg Civarında
İftar yemeğine katılan tüm katılımcıları tek tek selamladıktan sonra konuşma yapan birlik başkanı Harun Uysal

Ülkemizde 1991 yılında başlatılan “Süt Tüketimini Artırma Kampanyası” çerçevesinde 21 Mayıs Dünya Süt Günü ve bu tarihi kapsayan 21-26 Mayıs tarihleri de Dünya Süt Haftası olarak kutlanmaktadır. Bugün, yıllık kişi başına içme sütü tüketimi Avrupa Birliği ülkelerinde 89 kg, bu rakam Türkiye'de ise sadece 26 kg civarında seyrediyor. Kula süt birliği olarak, Dünya Süt Günü ve Haftası aracılığıyla toplumumuzu süt tüketimi hakkında bilinçlendirmek, sağlık için çok değerli bu içeceğin içilmesini teşvik etmek için farklı çalışmalara imza atıyoruz. Daha önce 2015 yılında dünya süt gününde Kula’da tüm okullarda öğrencilerimize kaselerde sütlaç dağıtımı yaptık. Mevlit kandilinde Süleyman Şah camisinde sıcak süt dağıtımı yaptık.

Süt Tüketimi alışkanlığı yapmak için çeşitli etkinlikler yaptık
2016 yılında Miraç kandilinde tüm camilerimizde paket süt dağıtımı yaptık. Yine dünya süt gününde resmi kurumlarımıza giderek paket süt dağıtımı yaptık. Bunun amacı bundan sonra ikramlarınızda süt ve ayran bulundurmalarını istedik. Yine Kula kent meydanında demokrasi nöbetine destek vermek amacıyla süt birliği olarak meydandaki vatandaşlara bardak bardak sıcak süt dağıtımı yaptık.

Amacımız Süt Tüketimini Artırmak
Sağlık açısından son derece değerli bir ürün olan sütün, tüm yaş gruplarında tüketimin artırılması için kampanyalar düzenlenmesi gerektiğini inanıyoruz. üreticilerimizin ürettiği sütlerin değerinde pazarlanmasını istiyoruz. Çünkü üreticilerimiz gerçekten bunu hak ediyorlar. Süt Dünyaya adım attığımız günden itibaren tüketmeye başladığımız yaşamsal öneme sahip bir gıda. Her yaşta kişinin tüketmesi gerekli olan sütün faydalarını hepimiz oldukça iyi bir şekilde biliyoruz. Ancak tüketim alışkanlıklarımız maalesef sütü günlük hayatımızdan dışarıda bırakıyor. Yıllardır tükettiğimiz sütün yerini toplum olarak çayın almış olduğunu görüyoruz.

Okul Sütü Projesi Tüm Yıla Yayılmalı
Süt tüketimini artırmak için önemli bir enstrüman olan okul sütü programı; tüm yıla yayılmalı, okulların açılmasından kapanmasına kadar sürdürülmelidir. Ortaokullara, liselere de yaygınlaştırılmalıdır. Peynir, yoğurt, ayran gibi süt ürünleriyle çeşitlendirilmelidir. Bütün kamu kurum ve kuruluşlarda süt ve süt ürünleri tüketimi artırmalıdır. Üniversite yurtlarında, askeri birliklerde, cezaevlerinde, çocuk esirgeme kurumlarında süt ve süt ürünleri tüketimi özendirilmelidir. Sosyal yardımlaşmalar eliyle süte ulaşması zor olan düşük gelirlilere yönelik süt kampanyaları düzenlenmelidir. Şu an ülkemizde 18,5 milyon ton olan süt üretiminin 8 yıl sonra 25 milyon tonlara yükseleceği göz önünde bulundurularak tüketimin ve ihracatın bu üretimi desteklemesi sağlanmalıdır.


2017 yılında çiftçiler gününde ziraat odasının önünde sütlaç yaptırarak çiftçilerimize ve esnafımıza ikramda bulunduk. Dünya süt gününde süt birliğimizin yeni binasının açılışını yaptık. Aynı zamanda birliğimizin binasının önünde etli pilav sütlaç ve ayran dağıtımı yaptık. 2018 yılında yani bu yıl dünya süt günü Ramazan ayı ile aynı zamana denk gelmesinden dolayı üreticilerimizle ve misafirlerimizle iftar yemeğinde bir araya gelmeyi uygun gördük. Katılımlarınızdan dolayı başta birliğimizin çok değerli üyeleri olmak üzere hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim ”dedi.

Tosun, Savaş’a Çıktığı bu yolda desteğim tamdır

Belediye Başkanı Hüseyin Tosun burada yaptığı konuşmasında,“
Ramazan demek tempo demek, Ramazan demek adımların düzenli atılması, zamanın iyi kullanılması Çünkü Ramazan da her şey sahur ve iftar zamanına göre ayarlıdır.
Aynı zamanda ülkemiz 24 Haziran’da yapılacak bir seçim atmosferine girmiş bulunmakta. Selendi Belediye Başkanı iken bulunduğu kutsal görevden ayrılarak memleket meselesi, memleket davası için yine kutsal bir vazife olan milletvekilliğine Milliyetçi Hareket Partisi’nden aday olan çok değerli meslektaşım Nurullah Savaş aramızda. Çıktığı bu kutlu yolda kendisine başarılar diliyorum.
Kula Belediye Başkanı olarak her daim arkasında duracağımı, desteğimi esirgemeden bu dava uğruna ne gerekiyorsa yapacağımı belirtmek istiyorum.
Süt Birliğinin Düzenlemiş olduğu dünya süt günü münasebetiyle düzenlemiş olduğu iftar yemeğinde bizleri sizlilerle buluşturan birlik başkanı ve yönetim kuruluna, ayrıca katılımlarınızdan dolayı siz değerli üyelerine teşekkür ediyorum. Bilmeyenler için söylüyorum. Ben bu birliğin kurucu üyelerindenim bir. Bu bir bayrak yarışı Süt birliği kurduğumuz günden bu güne çok yol kat ettik. Birliğin şuan ki bulunduğu konuma gelesinde emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum.

Ürettiğimizin sütün ne kadarını tüketiyoruz
Süt zihinsel ve bedensel olarak vaz geçilmez bir gıda maddesidir. Bunun bilincine varmak gerekir. Bizler süt üreticileri olarak kendimizi sorgulamamız gerekir diye düşünüyorum. Acaba ürettiğimiz sütün ne kadarını kendimiz tüketiyoruz. Bu birliğin ne şartlarda kurulduğunu biliyorum. Hangi koşullarda bugüne geldiğine şahit oldum. Süt birliği üstlendiği misyonuna ulaşmış durumdadır. Üreticinin sorunlarını çözme noktasında oldukça yol kat eden birlik yapılan projelerle üreticilere gebe düve dağıtımı yapılmış, yeni projelerini hayata geçirmek üzere hazırlıkların yapıldığını biliyorum. Bu çalışmalar inşallah ileriki günlerde üreticilerimiz adına, ilçe ekonomisine, ülke ekonomisine katma değer katacağına inancım tamdır. Bizlerde Kula belediyesi olarak, belediye başkanı olarak her zaman üreticimizin yanında olduk. Bundan sonra da olmaya devam edeceğimi bildirmek istiyorum. Tatbikî üreticilerimizin sorunları var.
Bu sorunların aslında çözümü tekdir
Bu sorunların çözümü birazda bizlerden kaynaklanıyor. Bu sorunların çözümü ürettiğimiz sütlerin yarısını kendimizin, ailemizin tüketmesinden geçiyor. Tuttuğunuz oruçlarınızı Allah kabul etsin. Dünya Süt gününüzü kutluyorum. Başta başkan olmak üzere emeği geçen herkese ve katılımcılara teşekkür ediyorum ”dedi.

Savaş, Bundan sonra ki hizmetlerimi, tüm Tükiye için yapacağım
Süt Birliğinin Dünya Süt günününde düzenlediği iftar yemeğine katılan MHP Manisa milletvekili adayı Nurullah Savaş, katıldığı prıgramda kendini tanıttı. Konuşmasına, Nurullah Savaş Kimdir diyerek başlayan Savaş, “ben şu gördüğünüz tepenin ardında bulunan, Kula ile içli dışlı bir yaşam süren, Perşembeleri Pazar yerlerini Kulalı esnafların doldurduğu, karşılıklı alışverişler yaptığımız kardeş ilçe Selendi’de 2 dönem belediye başkanlığı yapmış bir kardeşinizim. 2 dönem diyorum çünkü ben hali hazırda belediye başkanlığı yaptığım sırada gördüğüm lüzum üzerine, böylesine kutlu bir yola çıktım. Yaklaşık 10 yıldır hizmet ettiğim belediye başkanlığı görevimden 26 Nisan itibarıyla ayrılarak Türkiye’nin köklü ve geleneklere dayalı, ülküsü olan, memlelet davası olan değerli partim Milliyetçi Hareket Partisinden aday adayı oldum. Partimin yetkili organları da beni Manisa 2. Sıradan aday olarak gösterdi. Bundan dolayı da ayrıca memnun ve mutluyum. Benim mutluluğum millitvekili adayı olmaktan öteye, bu güne kadar belediye başkanlığı yaptığım dönemlerdeki tecrübelerimi, halka hizmet aşkımı, daha yukarılara taşımak ve bundan sonra hizmetlerimin bir ilçeden öteye bir ülke için yapmak olacağı için mutluyum. Ben Selendi ile Kula’yı etle tırnak gibi birbirinden ayrılmaz bir ikili olarak görüyorum. Selendi pazarında Kulalı esnaf kardeşlerimi, Kula pazarında da yine Selendi’li esnaflarımızı görmek bunun bir kanıtıdır. Alışverişin yanı sıra birbiriyle kız alıp vereke bir aile olan bu iki ilçe birbirinden ayrılma iki parçadan ibarettir. Onun için olaylara bu pencereden bakıldığında manisa 16 ilçesiyle bir bütün, Türkiye 81 vilayeti ile bir bütündür. Bu birlikteliği bozmaya, bu bütünlüğü parçalamaya kalkışanlar bunun cevabını Atatürk cumhuriyetinde kurtuluş savaşın ile tüm dünya gördü. Bu bütünlüğün parçalanmayacağını, parçalanamayacağını 15 Temmuz’da tüm dünya bir kez daha gördü dedi.


Aydemir’den süt üreticisine müjde
Ak Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir’de şunları söyledi; “öncelikle bu güzel ortamı hazırlayarak bizleri sizlerle buluşturan birlik başkanımıza, yönetim kuruluna, katılımlarınızdan dolayı siz değerli üretici kardeşlerime teşekkür ederim. Değerli dostlar bugün burada mübarek bir Ramazan ayının iftar yemeğinde buluştuk. Rabbim bizleri Kadir gecesine, ardından da güzel bir bayrama ulaştırsın. Ağız tadıyla inşallah hep birlikte güzel bir bayram yapalım. Ama dönüp etrafımıza baktığımız zaman bunun böyle çokta güzel olmadığını görüyoruz. Üzülerek görüyoruz. Çok güzel konuşuyoruz, çok güzel anlatıyoruz ama uygulamaya baktığımızda sonuç olarak dünya Müslümanlarının her zaman kandırıldığına, her zaman gözyaşının aktığını görüyoruz. Buna üzülmemek mümkün değil. Bu yaşananlara ağlamamak mümkün değil. Bu mübarek günlerde hep birlikte elimiz semaya açıyor ve yarabbi bu zülümleri durdur diye dua ediyoruz. Bundan böyle bu zulümler dursun, zalimler yaptıklarının cezasını çeksin, zalimler için yaşasın Cehennem diyoruz.

Etrafımızdaki düşmanlarımıza baktığımız zaman, içimizde ki vatan hainlerine baktığımız zaman hepsinin de amacının aynı olduğunu görüyoruz. Bunların hepsinin amacı Türkiye’ye diz çöktürmek, etrafımızdaki coğrafyada akan kanın Türkiye’de de akması için kirli emeller içerisinde olduklarını görüyoruz. Bunların ortak hesabı dünya mazlumlarının umudu olan Recep Tayyip Erdoğan’ı nasıl yok ederiz. Müslüman uyanık olmalı, Müslüman akıllı olmalı. 24 Haziran da sizlerin Ak oyları ile inşallah Cumhur ittifakı yönetime gelir, büyüyen dünyada Türkiye’de hak ettiği yere gelir. Üretici kardeşlerim burada sizlere bir müjde vermek istiyorum. 7 kuruş olan destek primleriniz hükümetimizin çalışmasıyla 12 kuruş olarak belirlenmiştir. Diğer üreticiler gibi süt üreticisi de hak ettiği desteği almalı. Bugün buraya bizleri davet eden başta birlik başkanı olmak üzere yönetim kuruluna ve siz değerli süt üreticisi kardeşlerime teşekkür ediyorum. Malumunuz Mübarek Ramazan ayını yaşıyoruz. Zaman daralıyor. Seçimlere kadar belki bir daha bir araya gelemeye biliriz. Bu güne kadar olduğu 24 Haziran’da da desteklerinizi bekliyorum. Allah oruçlarınızı kabul etsin” dedi.