Milli Eğitim Bakanlığı orta öğretim genel müdürlüğünün “Yurdumun Değerleri” etkinliği kapsamında, Kula Bekir-Sacide Keleşoğlu Anadolu Lisesi idarecileri, öğretmenleri ve pansiyonda yatılı olarak kalan öğrencileri tarafından söyleşi düzenlendi.

Programda; Paylaşmak ve Cömertlik, Doğruluk ve Dürüstlük, Saygı ve Hoşgörü, Güven ve Adalet, Sorumluluk ve Vefa, Merhamet ve Diğerkâmlık değerleri işlendi.

Açılış Konuşmasını Tarih Öğretmeni Metin Damar Yaptı. Daha sonra söyleşiye geçildi. Kıbrıs ve kore gazileri söyleşide 45 yıl önce yaşadıkları savaşları ve anılarını öğrenciler ile paylaştı.

Bir yıl içerisinde iki gez gazilik mertebesini ulaşan Afrin Gazisi Tuncay Çıldır “ Bu anlamlı geceyi tertip eden tüm öğretmen ve öğrenci arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Ben 02,02,2017 El Bab’da ve 07.02.2018 günü Zeytin Dalı harekatında yaralandım. Zeytin Dalı harekâtı diğer görevlerden çok daha farklı ilerliyor. Tüm halkımızın öğrencilerimizin desteğini gördüğümüz zaman oradaki arkadaşlarımız olsun, bizler olsun çok daha bi aşkla devam ediyoruz görevimize. Gazilerimiz çok uzun zamandır eski gazimiz. En son gelen benim. Böyle anlamlı gecelerde ve sizleri bu şekilde görmek bizi çok gururlandırıyor. Hepinize tekrar çok teşekkür ediyorum. Herkesin sorduğu soru. Suriyede niye varız. Suriye’de ki savaş öncelikle sınırlarımızı korumak amacıyla girdik. Ben yaklaşık 2 yıldır Suriye bölgesinde görev yapıyorum. Bizler emir alarak gidiyoruz bir yerlere. Bizler orda silahımızı sıkı tutuyoruz yani sınırlarımızı korumak için. Eşimiz çocuğumuz burada hayatımız kalıyor ama artık bi müddet sonra insan onlarıda unutuyor. Alışıyor artık bu durumlara. Yanımda benim kaçtane arkadaşım daha toprakları kurumadı hepsinin. En son Ömer Bilal Akpınar o benim arkadaşımdı. Beraber Tunceli’ye gelmiştik. İnsan bi müddet sonra artık alışıyor her şeye. Ben vatan uğruna herkesin canını seve seve vereceğini gördüm. Son nefesini verirken de belki ailesi aklına gelmiyor vatan aklına geliyor. Hala tam çalışmıyorum, şuan tedavi görüyorum. 1 parça bacağımda var, o da bacağıma giren şarapnel parçası. Bir de kulağım duymuyor sağ kulağım. Kulağımda biraz duyu kaybım var. Bacağını kaybedenler, kolunu kaybedenler, görme yetkisini kaybedenler, bunlar çok oluyor. En zoru zaten bunlar. Ben geçen yılda canlı bomba saldırısında yaralandım yine el bab da. Orda da yine kolumdan yaralandım göçük altında kaldım. Üstümüze ev göçtü orda kaldım. Oradan da sağ çıktım. O an ki savaşma psikolojisine odaklanıyor herkes. Hani ya öldürecek ya ölçek neticesinde.” dedi.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Sümen ise “Kıbrıs gazilerimiz 45-50 yıl önce soydaşlarımızı rumların elinden kurtarmış, gazi olmuş. Bu millet için bu vatan için bir sefere katılmış. Allah onları muzaffer etmiş dönmüş, yaralanmış dönmüş ve gazilik ünvanını almış. Bakın bu devir böle devam ediyor. Bugün afrinde her gün haberlerde izliyorsunuz. Bakın canlı olarak bi abimiz millet adına devlet adına gitmiş orada yaralanmış arkadaşları şehit olmuş. O aranızda şuanda bir gazi olarak bulunuyor. Bu ne demek oluyor. Bu dönem devam edip gidiyor. Dün sıra onlarda idi, belki yarın sıra sizde olacak. Bu bilinçle vatanımız kutsaldır. Dinimiz nasıl kutsalsa vatanda kutsaldır. Din Vatan Namus uğruna can veren ve onun uğruna yaralanan her insanda gazidir. Son olarak gazilerimize son bi güzel alkış yapalım gecemizi sonlandıralım” dedi

 

Program öğrencilerin kahramnlık şiirleri ve Kula Bekir-Sacide Keleşoğlu Anadolu Lisesi müzik öğretmeni Yasin Akar’ın okudu kahramanlık türkülerinin ardından Kula ilçe milli eğitim müdürü Adem Sümen’in şehitler için yaptığı dua ile son buldu. Programın sonunda Gazilerve şehit yakınlarına hediye takdim edildi.

 

Programa Kula Kaymakamı Osman Güven, İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Sümen, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Hüseyin İzci ve İbrahim Özel, Nedim Yerli, Kore Gazileri, Afrin Gazisi Tuncay Çıldır  ve okul müdürlerinin katıldığı programa ayrıca veliler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.