18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısı ile Çelenk Sunma Töreni düzenlendi. Yunus Emre ve Şehit Ömer Halis Demir Meydanı’nda yer alan Atatürk Heykeli önünde gerçekleştirilen törene, Kula Kaymakamı Osman Güven, Kula Belediye Başkan Vekili Ecz. Mehmet Karaayak, İlçe Jandarma Komutanı Vekili Astsubay Kd. Bçvş. Nedim Yerli, İlçe Emniyet Müdür Vekili Komiser Yardımcısı Mustafa Yıldırım, Türkiye Muhripler Derneği Kula Şube Başkanı Mehmet Çürük, İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Sümen, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kula Kaymakamı Osman Güven, Kula Belediye Başkan Vekili Ecz. Mehmet Karaayak ve Türkiye Muhripler Derneği Kula Şube Başkanı Mehmet Çürük’ün Kent Meydanı’nda yer alan Atatürk Heykeli önüne çelenk sunması ile başlayan tören bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile Vali Muzaffer Ecemiş Orta Öğretim Sosyal Bilgiler Öğretmeni Uysal Yenilmez günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Çanakkale Savaşları ,maneviyatın maddiyatı yendiği yer olma özelliği ile  dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuş, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin  bağımsızlık fikrinin  kuvvetlenmesine  yardımcı olmuştur. Çanakkale zaferi, Türk milletinin kaderini olumlu yönde değiştirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin düşünce yapısının değişimine de büyük etki etmiştir.

Çanakkale’de Türk ordusu ve düşman askerleri arasında aylarca süren çok kanlı  kara ve deniz savaşları yapılmıştır. Türk donanmasının Nusret Mayın Gemisi pek çok düşman gemisini  sulara gömmüştür. Kahraman Mehmetçik ise  Anafartalar’ da, Gelibolu  Yarımadası’nda ,akıl  almaz kahramanlıkla  düşmanı büyük bir yenilgiye uğratmıştır. Eğer bu savaşı kaybetmiş olsaydık, İstanbul derhal işgal edilecek, Anadolu kısa sürede parçalanacak ve Türk Devleti ortadan kalkacaktı. Bunun içindir ki, Çanakkale bir ölüm kalım savaşı olmuştur. Bütün bir milletin zafere odaklanarak “Ya Zafer Ya Ölüm” dediği yerdir  dedi.

Tören daha sonra Şehitlik Abidesine geçilerek, okunan Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve İlçe Müftüsü Kamil Kırkız tarafından yapılan dua ile sona erdi.