Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından il genelinde başlatılan dev ulaşım hamlesi sonrasında yeni araçlar Manisa yollarında boy göstermeye devam ediyor. Gerçekleştirilen törenle bu kez 30 adet engelli dostu Karsan Jest araç ile 1 adet termoplastik yol çizgi kamyonu, 1 adet soğuk yol çizgi kamyonu, 1 tane büyük tip vinçli oto kurtarma aracı ile 1 adet yol kenarına reflektör çakma makinası tanıtıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Fuat Uzun, Aytaç Yalçınkaya ve Yılmaz Gençoğlu, MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Bilgen, Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet Türkgüler, Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Genel Müdürlüğü’nde görevli Daire Başkanları, Başkan Danışmanları, MHP İl Başkanı Tanju Balatlı, MANULAŞ Genel Müdürü Mehmet Oluklu, Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü, Karsan Satış Müdürü Kaan Erkırtay, MHP Yunusemre İlçe Başkanı Onur Baylan Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Şube Müdürleri, Manisa Özel Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Erdoğan Akatmaca, mahalle muhtarları, vatandaşlar ve Karsan yetkilileri katıldı.

71 otobüsü ilçelerimize gönderdik

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Göreve geldiğimiz günden beri 17 ilçemizde başlattığımız yatırımlarımız, değişim ve dönüşüm çalışmalarımız; ulaşım alanında da hızla devam ediyor. Manisa’mızın büyükşehir olmasıyla birlikte köyleri ilçe merkezlerine, ilçeleri birbirine ve Manisa merkezine bağlayacak dev ulaşım hamlesini başlattık. Ulaşım ana planlarını yaparak, Manisa’daki ulaşım ağlarının geniş açılı bir fotoğrafını çekmiş olduk. Bunun hemen ardından ihtiyaç duyulan tüm bölgelerimizdeki vatandaşlarımızı; modern, konforlu, belli bir kural içinde akış gösteren yeni ulaşım sistemleriyle buluşturduk. 2015 yılı sonunda 71 yeni otobüsü ilimize kazandırdık. Bu araçlarımızı da belli planlama çerçevesinde ilçelerimize gönderdik” dedi.

Araçların gideceği yolları da yapıyoruz

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Manisa’nın yol ağının yenilenmesi için de geçtiğimiz yıldan bu yana hummalı bir çalışma yürüttüğünü ifade eden Başkan Ergün, “Asfaltsız tek bir bölge dahi bırakmamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunu neden söyledim? Otobüs aldık, halkın hizmetine sunduk, oldu-bitti anlayışı asla bize göre değil. Bu otobüslerin geçtiği yolların vatandaşımıza işkence olmamasının da planlamasını yapıyoruz. İşte sık sık söz ettiğim Ulaşım Master Planı’nı bu amaçla yaptık. Manisa’nın tamamının yol ağlarını, duraklarını, araç güzergah bilgilerini kayıt altına aldık. Bunu başaran birkaç belediyeden biri olmanın gururu ve mutluluğuyla karşınızdayız. Genel Sekreterim, Genel Sekreter Yardımcılarım, Ulaşım Daire Başkanım ve çalışanlarıyla gece-gündüz demeden bu çalışmanın içinde yer aldık. Ulaşım Master Planı’nın birinci etabını tamamladıktan sonra hangi ilçemize, hangi köyümüze ne tür araçlar uygun bunların tespitini yaptık, ardından otobüs alımları, kooperatiflerle toplantılar ve araç yenilemelerinin startını verdik” diye konuştu. 

268 bin lira belediye kasasında kaldı

         Araçların Devlet Malzeme Ofisi kanalıyla KDV dahil 3 milyon 382 bin 470 lira bedelle ulaşım ağına eklendiğini söyleyen Başkan Ergün, “Bugün Jest’lerin yanında Ulaşım Daire Başkanlığımıza kazandırdığımız 1 adet Termoplastik Yol Çizgi Kamyonu, 1 adet soğuk yol çizgi kamyonu, 1 tane büyük tip vinçli oto kurtarma aracı ile 1 adet yol kenarına reflektör çakma makinasını sizlere tanıtıyoruz. Saydığım bu araçların toplam maliyeti 1 milyon 615 bin lira oldu. KDV teşvik uygulamasından faydalanarak tam 268 bin 342 liranın belediyemiz kasasında kalmasını sağladık” dedi.

Büyükşehir sahada

         Açılışların, temel atmaların, araç tanıtımlarının, asfalt çalışmalarının ve projelerin bitmediğini dile getiren Başkan Ergün, “Allah can sağlığı verdiği sürece daha birçok kez bu şekilde organizasyonlarda buluşacağız. Çünkü Manisa Büyükşehir Belediyesi sahada. Bizler sahadayız. Siyaset değil, hizmet aşkıyla vatandaşlarımızın memnuniyeti ve mutluluğu için çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Bu noktalara kolay gelmedik. Manisa halkının güveni, desteği ve inancıyla gücümüze güç kattık. Manisalıların emanetini en iyi şekilde gözümüz gibi koruyoruz. Bu duygularla yeni araçlarımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Değerli mesai arkadaşlarıma, Genel Sekreter ve Genel Sekreter yardımcılarıma, Ulaşım Daire Başkanımız Mümin Deniz’e ve değerli çalışanlarına, Karsan Pazarlama yönetimi ve çalışanlarına, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Araçlar şehir turu ile hizmete başladı

         Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün konuşmasının ardından yeni araçlar, okunan dualar ve kesilen kurbanın ardından şehir turu atarak hizmete başladı. Törenin sonunda Başkan Ergün, araç sürücülerini tek tek selamlayarak, kazasız-belasız hizmetler diledi. Başkan Ergün ile bir süre sohbet eden vatandaşlar araçların engelli kullanımına uygun olması nedeniyle Başkan Ergün’e teşekkür etti.

 

Araçların çalışacağı güzergahlar

 • Demirci: İcikler, Ulucak, Kaplıca, Alaağaç, Minnetler Hatları
 • Akhisar: Dağdere Hattı
 • Gördes: Kıymıklı, Oğulduruk, Malkoca Hatları
 • Köprübaşı: Çavullar, Tokmaklı, Ambarkaya Hatları
 • Kula: Börtlüce Hattı
 • Sarıgöl: Demirciler Hattı
 • Saruhanlı: Gözlet, Seyitoba, Taşdibi Hatları
 • Selendi: Hacılar, Çansa, Kepez, Tavak Hatları
 • Soma: Tabaklar, Kozluören, Türkali Hattı
 • Turgutlu: Karaköy Hattı.

Bunlarında yanında Akhisar :Göcek,Hanpaşa Hattı

 • Salihli:     Mamatlı,Allahdiyen,Yağmurlar,Karapınar Hattı