Kula Belediyesi ve Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin her yıl düzenlediği geleneksel Kadir Gecesi ve Yunus Emre'yi anma gecesi Yunus Emre ile aynı adı taşıyan Yunus Emre Mahallesinde gerçekleştirildi. Her yıl binlerce Yunus sevdalısı vatandaşın iftarını açıp dua ettikleri gecede tadına doyum olmayan anlar yaşandı. Vatandaşların el açıp dua ettiği gecede binlerce kişi aynı anda aynı tatlarla iftar etmenin coşkusunu yaşadı. Yunus Emre Mahallesinde bulunan, Tabduk Emre ve öğrencisi Yunus Emre'nin türbesi başında Kuranı Kerim okuyan ve dua eden Yunus sevdalısı vatandaşlar Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Kula Belediyesi tarafından gerçekleştirilen organizasyonda ibadetin ve maneviyatın coşkusunu yaşadılar. Gecede Dini söyleşilerin, Kuran-ı Kerim dinletisi ve dini sohbetlerin olduğu gecede vatandaşlar ile Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Güzgül, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil, Salihli belediye Başkanı Zeki Kayda, Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk, Büyükşehir Genel Sekreter yardımcısı Fuat Uzun ve Kültür, Sosyal İşler Daire Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu ve Kula Belediyesi MHP Meclis Üyeleri katıldı.

" YUNUS'UN VE TABDUK EMRE'NİN GÖNÜL ATMOSFERİNDE HEPİNİZ HOŞ GELDİNİZ"

Yunus Emre'yi anma ve Kadir gecesinde konuşan Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun Çevre İlçelerden Manisa Büyükşehir Belediyesinden ve gelen misafirlere hoş geldin selamladıktan sonra ki konuşmasında; " Kula hayırlı bir gecede Tabduk'un kapısında, Yunusun Gönül sofrasında türbenin içini ve dışını adeta mahşeri kalabalıkla doldu hamdolsun. Bende Yunus'un ve Tabduk Emre'nin gönül atmosferinde hepiniz hoş geldiniz" dedi.

" HER SENE BURASI FİZİKİ VE MANEVİ ACIDAN BİRAZ DAHA GELİŞİYOR"

Belediye Başkan Hüseyin Tosun konuşmasına Yunus Emre Türbesi etrafında ki düzenlemelerden bahsederek; "Her sene burası fiziki ve manevi acıdan biraz daha gelişiyor biraz daha değişiyor. bu sene de Yunus Emre'de olan projemizi bitirmek isterdik, ama gecen sene söylemiş olduğumuz projemiz bir takım sıkıntılardan dolayı gecikti. Projeler tamamlandı, anıtlar kurulundan onayımızı alır almaz, 2-3 ay içinde burdaki proje başlamış olacak ve nasip ise gelecek yıl proje bitmiş olacak" dedi. Yunus Emre'ye duyulan sevgiyi ve Yunus'un sevgisini anlatan Başkan Hüseyin Tosun, Yunus Emre'den alıntılar yaptı. Başkan Hüseyin Tosun; "Elif okuduk ötürü, Pazar eyledik götürü, Yaradılanı hoş görürüz, Yaradandan ötürü" dizeleri ile konuşmasını süsledi. Kadir gecesinin önemine değinen Başkan Hüseyin Tosun; "Bu gece af gecesi bu gece mağfiret gecesi, bu gece meleklerin göklerden inerek insanlarla buluştuğu bir gece, bizler bu geceyi en iyi şekilde ihya edebilmek için buraya geldik. Müslümanların manevi olarak doruğa eriştiği bir gece bu, çünkü Kur'an'ı azim-ü şan nazil olmaya başladı. O kur'an ki yeryüzünde adeta bir sofradır, O Kuran-ı azim-ü şan ahiredte insanı kurtaracak yegane iksirdir. Dolayısıyla bu gece yapılan dualar reddedilmez, bu gece bol bol dua edeceğiz ki dünyanın dört bir yanında ülkemizin bir çok yerinde kadın, erkek demeden, genç, yaşlı demeden terörü, zulmü, ölümü engellemek için dualarımızla manevi olarak önünü keseceğiz" dedi. Yunus Emre'nin topraklarında terörü ve adaletsizliği eleştiren Başkan Hüseyin Tosun, ailelerin evlerine düşen evlat, baba, kardeş ve anne acısını hatırlatarak tabuttan, kandan, nefretten beslenenleri kınayarak bu gibi şiddet olaylarına dimdik ayakta durulmasını ve birlik beraberlikle bu sorunların çözülebileceğini belirtti. Yunus Emre gibi alimlerin anmakla değil anlamakla hatırlanacağını ve O alimler öldükten sonra bile toplulukları bu şekilde toplayacağını belirtti.

Bu etkinliği Düzenleyen Manisa Büyükşehir ve Kula Belediyelerinin personellerine teşekkür eden Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun Yunus Emre Anma ve Kadir Gecesi etkinliğine katılan Manisa Büyükşehir Başkan yardımcıları ve İlçe başkanlarına gecenin anısına hediye takdim etti. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'e hediyesini takdim etmesi için Başkan Vekili Mehmet Gündüz'e Beyler evi ahşap kapı motifli el yapımı ahşap oyma hediye etti. Hediye Töreninin bitmesi ile tasavvuf müziğine geçildi. Programın geri kalanında Teravih Namazı kılınarak Kula Müftüsü Sedat Kırkız'ın sohbeti ile sona erdi. Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun Etkinlikte yer alan Kula Belediyesi ve Manisa Büyükşehir belediyesi personeli ile fotoğraf çekilmesi gece sona erdi. Yunus'un gönül sofrasına misafir olan vatandaşlar ibadet ederek sahur vaktine kadar gecenin maneviyatını yaşadılar.