Başkan Hüseyin Tosun yaptığı basın açıklamasında “Azerbaycan bağımsızlığının 29. Yılını kutluyor bizlerde dost ve kardeş Azerbaycan’ın bağımsızlık yıl dönümünü tebrik ediyoruz ayrıca 29 yıl önce Ermeniler tarafından işgal edilip soykırıma uğrayan dağlık Karabağ bölgesinin yeniden Azeri topraklarına katılması için başlatılan hareketi canı gönülden destekliyoruz Karadağ bir Azerbaycan toprağıdır Ermeniler bu toprakları koşulsuz şartsız Azerbaycan’a vermek zorundalardır”

 

Başkan Tosun açıklamasının devamında “Öz gardaşlarımıza, Can gardaşlarımıza Türkiye’den,  yahşi şehrimiz Manisa’nın Kula ilçesinden selam olsun.
Azerbaycan’ımızın Devleti kutlu, ebed müddet gazası mübarek olsun.
Öncelikle ezeli ve ebedi dost ve kardeş ülke Azerbaycan'ın 29. Bağımsızlık Yıl Dönümünü tebrik ediyorum.
Azerbaycan, bizim için can Azerbaycan'dır. Azerbaycan Türk milletinin gönlüdür. Bizler, yaşadığımız şehrimiz, ülkemiz ile ilgili ne hayaller kuruyorsak Azerbaycan için de aynı hayalleri kuruyoruz. Son dönemde Azerbaycan’da yaşanılanlar ortadadır. Peygamber efendimizde. “Bir kötülük gördüğünüz zaman elinizle, gücünüz yetmezse dilinizle, ona da gücünüz yetmezse kalben buğz ediniz.” diye buyuruyor. İşte bize düşen oradaki gardaşlarımıza en azından gönül olarak bir şeyler yapabilmek, destek olmaktır.

26 Şubat 1992 yılında Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Bölgesi’nin Hocalı Kasabasında yaşanan insanlık dışı katliamların neticesinde, Ermeniler Azerbaycan’a ait olan Dağlık Karabağ’ı çağ dışı bir barbarlıkla, alçaklıkla yüzlerce kadın, erkek, çocuk, yaşlı demeden katlederek işgal etmiştir. O günden şimdiye kadar sınır hattında çatışmalar devam etmiştir. Batı’nın doğudaki ileri karakolu rolünü üstlenen Ermenistan, yıllardır yaptığı tehdit ve saldırılarına devam etmiş, Temmuz ayında Tovuz bölgesinde ve son olarak geçtiğimiz günlerde cephe hattındaki köylerde sivil halka alçakça saldırılar düzenlemiştir. Ancak bu saldırılarda gereken karşılığı fazlasıyla görmüştür. Bundan ders almayan Ermenistan, emperyalist emellerini gerçekleştirmek için bir kez daha saldırmıştır. İşgalci Ermenistan ile dostluk yarışına girenlerin ellerine, I. Dünya Savaşı’nda Ermeni çetecilerinin katlettiği insanlarımızın, ASALA terör örgütünün katlettiği diplomatlarımızın, Hocalı’da soykırıma uğrayan soydaşlarımızın kanları bulaşmıştır.
Katledilenler Müslüman ve Türk olduğunda derin bir sessizliğe gömülen o şaşalı uluslararası kuruluşlar ve devletler ‘Karabağ’ konusundaki umursamaz tavırlarını halen devam ettirmektedirler.

Ermeni çeteleri tarafından şehit edilen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Kanımızla, canımızla, varlığımızla Azerbaycan'ın yanındayız.

Birlik ve beraberliğimiz daim olsun. Şehitlerimizin ruhu şad olsun.
Azerbaycan’ bir kez daha selam olsun” dedi.